fbpx
Zaznacz stronę
Loofah, loofah, lufa gąbka naturalna

Loofah czyli trukwa – idealna gąbka zero waste

Loofah, loofah, lufa, czy luffa – z pewnością zetknęłaś się z co najmniej jednym terminem oznaczającym trukwę (gąbczaka), która jest warzywem dyniowatym pochodzącym z Dalekiego Wschodu. To nie tylko smaczne warzywo przypominające w smaku ogórka, ale także doskonały materiał na naturalne gąbki do ciała, twarzy, zmywania naczyń, sprzątania czy czyszczenia warzyw korzeniowych.

Co to jest trukwa?

Trukwa to roślina pochodząca z rodziny Cucurbitaceae (należą do niej również owoce takie jak cukinia, dynia czy ogórek). Trukwa wygląda bardzo podobnie do cukinii. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, a z jej dojrzałych owoców preparuje się znane wszystkim naturalne gąbki o świetnych właściwościach złuszczających. Trukwa znajduje również szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej.

 

trykwa-luffa

 

Produkty z trukwy są popularne na całym świecie, szczególnie na Dominikanie, Kostaryce, Brazylii czy Kolumbii. Obecnie istnieją plantacje luffy między innymi w Hiszpanii czy na Sri Lance W większości są to zrównoważone plantacje, które nie używają żadnych chemikaliów, dzięki czemu gąbki z trukwy są produktami biodegradowalnymi i wolnymi od toksyn.

 

Jak pozyskiwane są i do czego służą naturalne gąbki Loofah?

Gąbki preparuje się jedynie z dojrzałych owoców trukwy. Owoc dojrzewa, aż wyschnie, tworząc twardą sieć włókien. Gotowa gąbka luffa składa się z włókien zbudowanych z celulozy (60%), hemicelulozy (30%) i ligniny (10%). To doskonały ekologiczny zamiennik syntetycznych gąbek do kąpieli czy mycia naczyń. Jej płatki wykorzystywane są także jako peelingujący dodatek do mydeł, a w połączeniu z innymi materiałami, luffa służy też do produkcji mebli oraz w budownictwie. Loofah doskonale wpisuje się również w trend pod nazwą biofilia.

 

Zalety gąbek z luffy

Aby uzyskać promienny i zdrowy wygląd naszej skóry, warto regularnie ją złuszczać. Naturalna luffa nadaje się do tego celu idealnie. Można ją stosować zarówno do masażu na sucho przed kąpielą (działa relaksująco i antylcellulitowo), jak i podczas kąpieli, skutecznie usuwając martwy naskórek i wygładzając skórę. Masaż taki poprawia także krążenie krwi, zapobiega powstawaniu żylaków oraz wrastaniu włosków po depilacji.

 

luffa-loofah gąbka sklep

 

Loofah – bezpieczna dla ciała i środowiska

Ponieważ gąbki z luffy pochodzą ze źródeł organicznych, nie musisz się martwić, że spowodują uszkodzenie skóry czy wydzielą toksyczne substancje. Są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry, nawet wrażliwej. Brak składników syntetycznych powoduje, że gąbki z luffy są całkowicie biodegradowalne i nie szkodzą środowisku w żaden sposób. Nie uwalniają bowiem mikroplastiku, jak zwykłe gąbki i myjki do szorowania, których mikrofragmenty zanieczyszczają wodę i trafiają do naszych mórz i oceanów. Idealnie nadają się również do kompostowania – jest to doskonały przykład produktu zero waste.

 

Co jaki czas wymieniać gąbkę loofah?

Najlepiej wymieniać gąbkę do ciała co 4 tygodnie. Jeśli będziesz używać luffy zbyt długo, jej włókna mogą się rozpaść, a w środku mogą znaleźć się bakterie.

 

Gąbki z loofah i kokosa

W Ekologicznym Butiku znajdziesz unikalną ofertę gąbek, szczotek i akcesoriów do zmywania, czyszczenia domu i pielęgnacji ciała marki LoofCo. Produkty LoofCo wytwarzane są z trwałych włókien roślinnych loofah oraz kokosa (Loofah + Coconut = LoofCo!). Gąbki i zmywaki są naturalnie wolne od tworzyw sztucznych, w pełni biodegradowalne, nadają się do recyklingu i stanowią wspaniałą alternatywę dla plastikowych gąbek, zmywaków, czy szczotek.

 

gąbki luffa loofah lufa trukwa

 

Owoce trukwy z których produkowane są gąbki LoofCo są zbierane, obierane, a następnie suszone, cięte na kawałki i przetwarzane ręcznie na Sri Lance. Tradycja pozyskiwania gąbek loofah jest tam przekazywana z pokolenia na pokolenie, zapewniając stałą pracę i godne warunki do życia dla mieszkańców.

Ręczna produkcja gąbek z trukwy i kokosa na Sri Lance oraz w Egipcie sprawia, że tworzone są miejsca pracy oraz źródła zarobku dla miejscowej ludności. Producent stosuje się do zasad sprawiedliwego zatrudnienia oraz handlu. Dodatkowo zbiory kokosów używanych do produkcji są dokonywane bez wykorzystywania zwierząt. Niektórzy producenci bowiem wykorzystują podczas zbiorów małpy. LoofCo działając w pełni etycznie, trzymała certyfikat Vegan. Kokosy, z których produkowane są myjki, rosną we właściwych dla siebie warunkach, z poszanowaniem dla środowiska.

 

Jak używać myjek do ciała z Loofah?

Można masować szczotką ciało na sucho lub na mokro. Po użyciu w wannie lub pod prysznicem, wyciśnij resztki wody i powieś do wyschnięcia za bawełniany sznurek. Od czasu do czasu możesz lufę wyprać w pralce lub ręcznie.

My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.