fbpx
Zaznacz stronę
jak kupowac bez plastiku ekologicznie

Jak robić ekologiczne zakupy bez plastiku?

Wystarczy naprawdę niewiele, aby skutecznie zadbać o naszą planetę. W każdym gospodarstwie domowym powstaje mnóstwo śmieci. Głównie są to plastikowe butelki, różnego rodzaju opakowania czy jednorazówki. Jak skutecznie, raz na zawsze ograniczyć generowanie plastikowych odpadów? Wystarczy wyrobić w sobie kilka dobrych nawyków zakupowych. Sprawdź, jak mądrze robić ekozakupy!

Jak przygotować się do eko zakupów?

  1.  Zrób listę zakupów i trzymaj się jej. Mając listę zakupów w ręku lub aplikacji, nie tylko unikniesz kupowania pod wpływem impulsu, ale również unikniesz kupowania produktów zapakowanych w plastik. Dzięki liście, będziesz wiedzieć ile toreb, słoików czy pojemników zabrać ze sobą.
  2. Nigdy nie chodź na zakupy z pustym żołądkiem. Kupuj częściej za, to mniej. Dzięki temu nie będziesz marnować zwłaszcza produktów z krótkim terminem do spożycia.
  3. Zawsze miej przy sobie własne torby na zakupy. Wybierając torby, wybierz najlepiej te wielorazowe z włókien naturalnych. Materiały syntetyczne niestety generują mikroplastik podczas prania w pralce, który trafia potem do naszych rzek, jezior i oceanów. Obecnie niemal wszędzie można kupić płócienne torby na zakupy. Popularne są także bawełniane torby siatkowe oraz biodegradowalne i nadające się do kompostowania torby – siatki z opatentowanego materiału Mater-Bi® do produkcji których wykorzystano skrobię, celulozę oraz oleje roślinne.
  4. Jeśli odwiedzasz sklepy z produktami na wagę lub kupujesz w markecie na wagę ziarna, orzechy, strączki czy słodycze, potrzebne Ci będą specjalne woreczki. Możesz oczywiście uszyć je sama na przykład ze starych t- shirtów realizując ideę upcyclingu, ale również zakupić biodegradowalne reklamówki ze skrobi kukurydzianej lub wielorazowe woreczki na produkty sypkie z bawełny organicznej.
  5. Zabierz ze sobą również szklane słoiki i butelki. Sprawdź ich wagę, zanim wypełnisz je w sklepie. W większości sklepów jednak możesz już starować je przed zakupem.
  6. Przydatne mogą okazać się także metalowe lub szklane pojemniki, które użyjesz do mięsa, sera czy produktów garmażeryjnych. Można do tego celu wykorzystać także lunch boksy.

ekologiczne zakupy torby eko

 

Gdzie robić ekologiczne zakupy ?

  1. Sklepy zero waste z produktami na wagę podbijają serca klientów już niemal w każdym większym polskim mieście. Można w nich kupić aromatyczne przyprawy, regionalne warzywa i owoce, ekologiczne herbaty i kawy, a nawet mąkę, kasze, makarony i ziarna – wszystko oczywiście na wagę. W wielu z nich można też już kupić na wagę kosmetyki lub ekologiczne środki czystości.
  2. Zainteresuj się produktami od lokalnych rolników. Sprawdź, czy w Twoim regionie działa kooperatywa spożywcza. Dzięki temu ominiesz pośredników i kupisz bezpośrednio u rolników, często produkty ekologicznie i do tego w atrakcyjnych cenach.
  3. Odwiedź także lokalne targowiska, gdzie znajdziesz świeże, sezonowe, lokalne produkty, które również kupisz bez plastikowych opakowań. Kupuj w sklepach z używanymi rzeczami. Odwiedź stacjonarnie lub online sklepy z używanymi meblami i sprzętami, second handy z ubraniami, antykwariaty. Nowe produkty wymagają energii i surowców do ich produkcji i często zawierają plastikowe opakowania.

ekologiczne zakupy targ bez plastiku

 

Jakie produkty bez plastiku kupować?

  1. Wybieraj świeże, sezonowe i lokalne owoce i warzywa. To najlepszy wybór i dla portfela i dla środowiska. Ich transport trwa bardzo krótko i można najczęściej kupić je bez dodatkowych opakowań. Ponadto wspierasz jednocześnie lokalnych rolników.
  2.  Rozważ przejście na fleksitarianizm, a najlepiej wegetarianizm lub weganizm, kładąc nacisk na jak najmniej przetworzone produkty. Dzięki temu nie tylko zyskasz na zdrowiu, ale również zadbasz o planetę. Pamiętaj, że hodowla zwierząt gospodarskich jest jednym z czynników najbardziej wpływających na degradację naszego środowiska a nowoczesne sposoby hodowli zwierząt przyczyniają się na masową skalę do wylesiania, zanieczyszczenia powietrza, wody, degradacji gruntów i zaniku górnych warstw gleby.
  3. Jeśli masz taką możliwość, kupuj mleko w zwrotnych szklanych butelkach lub w mlekomatach (bezpośrednio od producenta) Pamiętaj, że mleko roślinne (np. migdałowe, ryżowe czy owsiane) z kolei możesz zrobić sama w domu- unikniesz wtedy kupowania w opakowaniach.
  4. Pieczywo kupuj luzem, korzystając ze swojej bawełnianej lub lnianej torebki. Idealny do tego celu będzie ekologiczny wielorazowy woreczek na pieczywo od SakwaBag.
  5. Pij herbatę liściastą. Torebki często wykonane są z materiału syntetycznego (czyli plastiku). Badania dowiodły, że pojedyncza torebka herbaty zawiera kilkanaście miliardów cząstek mikro- i nanoplastiku. Oczywiście dostaje się on do naszego organizmu. Ponadto wiele producentów herbat w torebkach, pakuje dodatkowo każdą z nich w osobną folią. To już zdecydowanie przesada..

Czego nie kupować?

  1. Najlepiej zrezygnuj z mocno przetworzonej żywności – najczęściej oznacza to opakowania z mnóstwem plastiku. Kupuj lokalnie na targu gdzie znajdziesz lokalne produkty jak nabiał ryby, owoce i warzywa. Zamiast rukoli, sałaty czy roszponki w plastikowych opakowaniach, zdecyduj się na hodowlę ziół w domu na parapecie.
  2. Zrezygnuj z wody butelkowanej. Zamiast tego wykorzystaj dzbanki oraz ekologiczne butelki filtrujące. Lubisz wodę gazowaną? Domowy saturator będzie najlepszym rozwiązaniem.
  3. Jak pić kawę zero waste? Kupowanie kawy w jednorazowych kubkach, czy korzystanie z ekspresów kapsułkowych jest już bardzo passe. Najlepiej będzie korzystać z ekspresu ciśnieniowego, kawiarki, aeropressu czy french pressu, a fusy wykorzystać robiąc aromatyczny peeling, jako nawóz do kwiatów czy neutralizatora nieprzyjemnych zapachów.
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.