fbpx
Zaznacz stronę
biofilia we wnętrzach ekologiczny sklep

Biofilia – czym jest i jak wprowadzić ją we wnętrzach?

Biofilia jest nie tylko koncepcją, ale również zasadą i aktualnym trendem. Ma nierozerwalny związek z satysfakcją odczuwaną podczas wchodzenia w kontakt z florą i fauną. Liczne badania wykazały, że mieszkańcy terenów zielonych mają znacznie rzadziej do czynienia z lękami czy depresją, a także chorobami serca, migreną czy astmą niż osoby mieszkające w dużych miastach, gdzie przeważa cement i beton.

Jeśli mieszkasz w mieście i nie masz własnego ogrodu, wprowadź do swojego mieszkania rośliny, naturalne surowce oraz odpowiednie kolory i motywy kojarzące się z przyrodą. Poprawa jakości życia gwarantowana.

 

Co to jest biofilia?

Termin biofilia pierwszy raz został użyty przez Ericha Fromma, by opisać psychologiczną orientację przyciągania wszystkiego, co żywe i witalne. Póżniej termin ten został spopularyzowany przez Edwarda Osborne’a Wilsona, naukowca Uniwersytetu Harvarda, który w swojej pracy „Biophilia” (1984r), zdefiniował go jako „potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi”.

Etymologia słowa biofilia zasadza się na dwóch członach: bio (życie) oraz filios (naturalna skłonność do czegoś, przywiązanie lub przyjaźń). Wilson definiował biofilię również jako naturalną zdolność zachwytu otaczającą nas naturą.

Przebywanie z innymi żywymi istotami jest równie istotne jak kontakty towarzyskie z ludźmi. Dlatego osoby często wybierające się na przykład do lasu czy spędzające czas ze zwierzętami, mają większe poczucie równowagi i spokoju. Wilson zwykł mawiać, że człowieka należy definiować nie tylko jako „zwierzę społeczne” , ale także „naturalne”.

Naukowiec twierdził, że biofilia cechuje się po części podłożem genetycznym. Jego hipoteza opierała się na fakcie, że przez ponad 90% swojego istnienia na Ziemi człowiek był w stałym i bezpośrednim kontakcie z naturą, stąd instynktownie reagujemy na nią pozytywnie. Przez długi czas hipoteza Wilsona należała do nieco kontrowersyjnych, jednak obecnie zyskuje na znaczeniu, a jej założenia odzwierciedlają obecne wyniki badań naukowych.

 

Projektowanie biofilne

Postęp technologiczny i coraz więcej czasu, który spędzamy w budynkach i samochodach, skutecznie odłącza nas od natury. Biofilia ma za zadanie wzmacniać nasze więzi z naturą oraz szacunek do niej. Im silniejsze lekceważenie przyrody i zabieranie jej dzikich obszarów, tym większe zagrożenie  niemal całkowitej degradacji ekosystemu i utraty kolejnych gatunków roślin i zwierząt.

 

biofilia ekologiczny butik

Trend biourbanizmu, czyli przywrócenie połączenia z przyrodą w miastach, jest na świecie coraz bardziej widoczny. W Polsce niestety dopiero raczkuje…

Projektowanie biofilne jest zrównoważoną strategią, obejmującą ponowne połączenie ludzi ze środowiskiem naturalnym. Singapur daje na to świetny przykład. Powstały tam sieci z nieprzerwanym połączeniem między parkami i terenami zielonymi. W wyniku tego wiele gatunków ptaków, owadów i innych zwierząt stopniowo zasiedliło te przestrzenie.

 

6 kroków do biofilii we wnętrzach

Zastanów się, co najbardziej sprzyja Twojej koncentracji, kreatywności relaksowi i zdrowiu we własnym domu. Z pewnością będą to rozwiązania związane z bliskością natury.

 

minimalism biofilia natura wnętrza

 

  1. Rośliny. Żywe rośliny to oczywisty i niezastąpiony dodatek w biofilnych wnętrzach. Oprócz roślin doniczkowych, lasów w słoiku czy domowych upraw warzyw i ziół, warto zainteresować się terminem „zielone ściany” oraz “roślinne instalacje”. Takie rozwiązania pozwolą zaadoptować rośliny na dużych powierzchniach.
  2. Naturalne światło. Urządzenie wnętrz w taki sposób, by mieć możliwość jak najdłużej obcować z naturalnym światłem to świetny sposób na zdrowie i dobre samopoczucie. Warto rozważyć panoramiczne okna, świetliki w dachu, przeszklenia i otwarte, jasne przestrzenie.
  3. Uspokajające bodźce. Warto zgłębić sztukę kreowania wnętrz według feng shui. W pomieszczeniu w którym pracujemy warto zastosować fototapetę z lasem lub naturalnym krajobrazem oraz fontannę biurkową.
  4. Odczuwanie natury. Pielęgnowanie, wąchanie, zachwycanie się domowymi roślinami to świetna terapia antystresowa. Nie zapominajmy również o częstym wietrzeniu pomieszczeń oraz stosowaniu wyłącznie naturalnych olejków eterycznych jako odświeżaczy powietrza.
  5. Wyposażenie wnętrz inspirowane przyrodą. Na nasze zmysły pozytywnie wpływają nie tylko kontakty ze zwierzętami i żywymi roślinami. Świetnie wpływają na nas także tapety, obrazy, zdjęcia czy grafiki przedstawiające naturę, motywy florystyczne i zwierzęce na materiałach, meblach czy dekoracjach.
  6. Naturalne materiały. We wnętrzach biofilnych prócz oczywiście różnych rodzajów drewna ,sprawdzą się także: rattan, wiklina, bambus czy korek. Z tkanin warto wybrać oczywiście te naturalne, czyli bawełnę, wełnę, jedwab i len.
My cart
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.